Zaprzęgnij psa czyli pies w szelkach
zaprzęgnij psa pies w szelkach traperska osada

Psy wcale nie lubią spać cały dzień . Nie potrafią czytać ani oglądać filmów, więc jeśli się nimi nie zajmujemy – śpią.
Pracujący pies to szczęśliwy pies, więc dajmy im zajęcie i poświęćmy czas, by znaleźć wspólne zajęcie, dające radość nam i naszym psom. Wymyślono wiele psich sportów, od noseworkingu po kalifornijskie serfujące psy. Jednak nie każdy pies, oj nie każdy, stworzony jest, by biec, czy ćwiczyć każdego dnia, intensywnie i w pełnym skupieniu.
Nie lubię rywalizacji i nie lubi jej też mój pies. Lubimy jednak włóczyć się po lesie, a czasem nawet troszkę biec.

Canicross – pies w szelkach

Nasze bieganie to nie canicross. Biegamy na luźnej smyczy lub zwyczajnie nie łączy nas nic. Nie potrzebuję pasa, i nie potrzebuje szelek mój pies. Gdybym jednak chciałą polatać w canicrossie amatorskim, kupiłabym szelki  Line, nie krępujące ruchu psa i nie hamujące jego biegu.

 

 

zaprzęgnij psa pies w szelkach
uprząż typu line
www.dogtrotter.pl

Obroża w próbach canicrossu będzie dusić psa, bo w canicrossie siła psa jest naszym napędem. W sportach obroża jest używana tylko we flyballu, agiliti lub frisbee. Planuję jednak kupno profesjonalnych szelek  Speed, które nie krępują psa i posiadają dwa ringi do podpięcia dwóch smyczy, które zwiększą bezpieczeństwo mojego psa w górskim trekingu.

zaprzęgnij psa uprząż górska
szelki górskie dla psa
www.dogtrotter.pl

Takie szelki sprawdzą się również przy pierwszych próbach canicrossu czy bikejoringu.

Bikejoring i biker set

Bikejoring, w odróżnieniu od biker setu gdzie pies biegnie przypięty pod siodełkiem na luźnej smyczy, wymaga wygodnych szelek zaprzęgowych i smyczy z amortyzatorem, dzięki której nasz pies pozwala nam nie pedałować zbyt często. Bikejoring czybko staje się sportem wyczynowym i może wymagać uprzęży  Freemotion, która gwarantuje oddech pełną piersią psa.

pies w szelkach zaprzęgnijm psa
uprząż typu freemotion
www.dogtrotter.pl

Bo każdy pies ma talent. Zdarzają się psy, które nie wyrastają ze szczenięcej nadaktywności, nie uczą się zbyt szybko, ale uwielbiają biec.

Zaprzęgnij psa

Jeśli biegną chętnie z innym psem, to mamy idealnego zaprzęgowego psa. Jeden pies plus jeden człowiek z hulajnogą i mamy podstawowy zaprzęg w sporcie zwanym  scooteringiem. Jest zima i posiadasz sanki? Zaprzęgnij psa i uprawiaj sledding. Narty przydadzą się do skijorningu. Latem dodajemy wózek, zwany rollpulką.
Jeśli człowiek lubi przebywać na powietrzu i kocha zwierzęta psi zaprzęg zachwyci go. Nie trzeba mieć super warunków, są miejsca, takie jak sąsiadująca z naszym hotelem „Traperska Osada”, która prowadzi przygodę z psim zaprzęgiem także dla laików, a wszystko tuż pod Poznaniem, w naszej Puszczy Zielonce.
Warto też wiedzieć, że w takim pełnym zaprzęgu często używa się uprzęży typu sled, przystosowanej, aby najlepiej pracowały na psie, gdy główna lina ciągowa zaczepiona za pętlę na końcu uprzęży pracuje równolegle do ziemi i mniej więcej na wysokości linii grzbietowej psa.

zaprzęg huskich traperskiej osady
zaprzęgnij psa pies w szelkach traperska osada

Tymczasem, zapraszam wszystkich wielkopolskich dogtrekingowców na zwyczajny spacer lub wędrówkę z psem do naszego Hotelu Pies Na Wczasach, do Puszczy Zielonka. Nigdy nie odmawiamy wspólnej włóczęgi.
Dziękujemy sklepowi dogtrotter.pl za fachową pomoc i zdjęcia poglądowe uprzęży w artykule „Zaprzęgnij psa-pies w szelkach”

Dodaj komentarz