Wybór obroży i jej funkcje
wybór obroży

Wszystko zaczyna się od wstążeczki. Wstążeczkę zakłada się szczeniakom, by je łatwiej rozróżniać. Jest to pierwsza obroża psa.  Wybór obroży jest więc uzależniony od wieku psa. Z obroży pies wyrasta. Obroża zmienia się proporcjonalnie do rozwoju naszego psa. Szczeniak znajduje dom i człowiek psa sprawia mu pierwszą wyprawkę. Zwykle jest to śliczna i delikatna obróżka. Funkcją takiej obroży jest jej przebywanie na psie. Nie w krzakach i nie w ręce pana. Zapinamy tak, by piesek nie wyszedł z obroży i nie mógł jej o nic zaczepić. Obroża ma przylegać do psa tak, byśmy mogli za nią złapać i tylko tak. Bezpieczeństwo jest najważniejszą funkcją obroży.

Wybór obroży do nauki chodzenia przy nodze

Szczeniak rośnie i staje się dużym psem o radości i energii szczenięcia. Pies wisi na smyczy. Spacer staje się torturą i szkołą latania za psem. Zaczynamy myśleć co zrobić i jaką obrożę wybrać do pierwszego szkolenia. Obroża czy szelki?  Przyglądamy się budowie swojego psa. Niektóre rasy mają pysk grubości szyi i obroża nie zatrzyma się o nic. Bulteriera boją się inne psy i ich właściciele. Kupujemy szelki i pies już zupełnie swobodnie wisi na smyczy czyli przedłużeniu naszej ręki.  Nasz przykładowy bulterier nie wyjdzie nam z szelek jak z obroży, ale nic nie krępuje jego woli parcia do przodu.  Sklepy i niektórzy trenerzy proponują nam szereg obroży zaciskowych i półzaciskowych.

Wciąż funkcjonują też metalowe kolczatki wbijające się w szyję. Można tez kupić elektryczną obrożę, która wibruje ostrzegawczo gdy pies ciągnie, a gdy pies nie reaguje wysyła elektryczny impuls, czyli kopiemy psa bez użycia nogi. Na elektryczne obroże antyszczekowe decydują się często właściciele psów, których nikt nie potrafi oduczyć nieustannego szczekania. Wszystkie te metody dyscyplinują psa bólem. Trudniej jest odwołać psa, łatwiej o agresywne  zachowania i depresję psa. Czasami jest to jednak jedyna metoda, nim pies zrujnuje nam kręgosłup. Wybór obroży wymaga ciągłej obserwacji.

Wybór obroży, chodzenie na luźnej smyczy bez bólu

Dla bulteriera proponujemy szelki zapinane z przodu. Gdy pies ciągnie odwraca się w naszym kierunku i nie może przeć do przodu.  Inny właściciel o delikatnej ręce może spróbować obroży uzdowej, która składa się z dwóch pętli, jedna zapinana na szyi, a druga na pysku. Trzeba nauczyć się z niej korzystać, a potem uczyć psa.

Niezależnie od metody którą wybierzemy, potrzebujemy wielkiej cierpliwości, żeby nauczyć psa chodzenia na luźnej smyczy. Jeśli nie mamy cierpliwości by uczyć szczeniaka, weźmy psa ze schroniska, który opanował sztukę grzecznego chodzenia z człowiekiem.

Wybór obroży dla dorosłego psa

Wybór obroży trzeciej zależy teraz również od masy psa. Zwracamy uwagę na materiał, jego trwałość i rodzaj. Psy miewają alergie na farby, metalowe, solidne klamry potrafią szarpać delikatną sierść  psa. Psy także miewają alergie na metal. Dla psów czynnych, np dla psów myśliwskich i dla psów uciekających możemy kupić obroże z nadajnikiem GPS. Niektóre z nich,  korzystające z kart telefonicznych, oraz takiej jak obroże firmy Garmin, gdzie w komplecie z nadajnikiem mocowanym do psiej obroży klient dostaje także lokalizator z wyświetlaczem.
Małym psom możemy założyć szelki typu guard, dużym obroże lub szelki norweskie, które sprawdzają się dla psów uprawiających sport. O typach psich sportów i używanego do nich osprzętu opowiemy w drugiej części artykułu.
Tymczasem radzimy zdejmować psom obroże w domu i w ogrodzie. Trzeba też je prać, by nie tworzyć bakteryjnych zakażeń u naszych czworonogów. Przyda się też doczepiona maleńka adresówka.  Adres czy numer telefonu na szyi działa dużo szybciej niż czip, oszczędzimy psu stresu trafienia do schroniska. Pies w domu bez obroży czuje się swobodniej. Nie powiesi się też na płocie pod naszą nieobecność.
Zawsze najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo. Obroża to nie naszyjnik.

 

 

 

 

Ten post ma jeden komentarz

  1. Dziękujemy sklepowi psiarz.pl za użyczenie zdjęć pięknych i solidnych obroży.

Dodaj komentarz