Pies w lesie

Spacer to prawo i obowiązek każdego psa. Niezależnie od rasy i charakteru osobnika, pies potrzebuje spaceru, by zachować kondycję fizyczną i psychiczną, by wzmocnić więź łączącą psa z jego człowiekiem.

Trzy spacery dziennie to dobry zwyczaj, zarówno dla psów żyjących w mieszkaniach jak i tych, które mają własne podwórka, ogrody, kojce, pastwiska. Jeśli ograniczymy naszym psom przestrzeń do naszego terenu, rozwiniemy w zwierzaku silny terytorializm, który objawi się w agresji w stosunku do ludzi i zwierząt i w innych dewiacjach.

Kiedy mamy psa rasy skłonnej do dominacji, większy nacisk połóżmy na szeroko rozumianą socjalizację, ucząc pozytywnych reakcji na obce osobniki już od szczenięcych miesięcy naszego pupila. Pozwólmy się psom witać ze sobą, nie trzymajmy kurczowo na smyczach przy nodze. Na układanie szczeniaka trzeba położyć duży nacisk i Pies Na Wczasach obiecuje poświęcić szczeniakom cały artykuł.

Tymczasem, wracając do śmiertelnie ważnej kwestii dla naszego psa,dajmy mu trzy spacery dziennie, w tym jeden ponad godzinny.  Dla jednego psa to będzie godzina a dla innego kilka godzin. Np. dla niektórych bulterierów godzinny spacer  będzie nie lada wyczynem, a dla wyżła trzy godziny nieustającego pędu i gnania tak szybko jak pozwala wiatr i okolica, to tylko wstęp do prawdziwego spaceru.

I gdzie wtedy zabrać psa, by mógł się swobodnie wybiegać? Oczywiście do lasu.  Najczęściej jak się da. Niezależnie od rasy, do lasu możesz zabrać każdego psa. Chorego zabieramy w ramach rekonwalescencji, zdrowego, by przypomniał sobie, że nosi w sobie geny wilka, stworzenia wolnego i niezależnego. Z racji powrotu do korzeni i zapomnienia leśnego, nie każdemu psu możemy w lesie pozwolić samodzielnie zaszaleć, zwłaszcza, że w lesie jest zakaz spaceru z psem bez smyczy.  Beagle, husky i malamuty potrzebują biec i w tej potrzebie zatracają się, zapominając o swoim człowieku. Charty, setery, teriery i ogary to myśliwskie psy i sam oceń, czy masz absolutną pewność, że Twój pies nie zataraci się w pogoni.

Niezależnie od decyzji smyczkowej pamiętajmy, że każdy pies może się zgubić. Adresówka przy obroży działa szybciej niż czip, a niewielki zapas tłuszczu pozwoli przeżyć Twojemu psu bez pożywienia kilka dni. Może ktoś wie, czy jest prawdą, że każdy pies jest przysmakiem i łatwym łupem wilka? Bądźmy świadomi lasu, cieszmy się naturą i towarzystwem psa i nie traćmy z nim kontaktu. Nie możemy odwołać naszego posłusznego psa? Podejdźmy sprawdzić, co zajęło nasze zwierzę. Najczęściej znajduję padlinę lub bardzo smakowite odchody dzikich zwierząt, bo labradorki wywęszą każdą martwą zdobycz. Zdarza się jednak, że pies może odkopać jeża czy mrowisko lub wskazywać nam ranne zwierzę.

Jesteśmy odpowiedzialni za to co odkopią lub uratują nasze psy.

Jesteśmy też odpowiedzialni za zwierzynę leśną, więc uczmy się odwoływać nasze psy, np. za pomocą silnych sygnałów w postaci super gwizdka czy szeleszczących smaczków. Las nie jest dobrym miejscem do nauki odwoływania psów. Jeśli w innych warunkach przychodzi nam to z trudem, smycz w lesie jest wskazana. Nawet mały west terrier potrafi gonić zwierzynę wiele kilometrów i zwykle wraca, lecz nie zawsze. Taka pogoń może dla obu stron zakończyć sie tragicznie. Pies w lesie, to pies do którego mamy zaufanie.

Poza zwierzyną leśną spotkamy też w lesie innych ludzi i inne psy.

Spotykamy rowerzystów. Pies w lesie,  który rzuca się z radością na śmigające łydki wymaga specjalnych pieszych tras. Na widok nieznajomych pamiętajmy, że niektórzy panicznie boją się psów i z tego strachu mogą zrobić naszemu towarzyszowi krzywdę. W lesie jeżdżą też duże trucki zwożące ścięte drzewa, w lesie ułożone są wielkie ściany ściętych drzew. Zwykle na takich drogach leśnych stoją znaki zakazujące wstępu z powodu wyrębu drzew. Nie wchodźmy tam, nie jest to bezpieczne dla naszego psa.

Czy wiecie co uszczęśliwi Waszego psa? Ogromna łąka?  Wysokie przeszkody,  strumienie  i bagniste rowy?  Nie żałujmy ich psu. Pies w lesie to brudny pies i szczęśliwy pies.
Udanego spaceru życzy Hotel Pies Na Wczasach.

spacer psa
Pies w lesie Hotel Pies Na Wczasach

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz